Jakie są najczęstsze problemy związane z moskitierami ramowymi i jak ich uniknąć?

Moskitiery to prosty i skuteczny sposób na ochronę mieszkania przed owadami dostającymi się do środka przez okna i drzwi. Moskitiery ramowe to klasyczne modele, w których siatka utrzymywana jest na ramce dopasowanej do rozmiarów wnęki okiennej lub drzwiowej. Jakie problemy mogą sprawiać tego rodzaju moskitiery? Większości z nich można łatwo uniknąć!

Niewłaściwie dobrane wymiary moskitiery

Moskitiery ramkowe na okna tworzone są na wymiar. Dzięki temu ich montaż jest prosty i szybki, a moskitiery skutecznie blokują drogę owadom, które chcą dostać się do środka. Jeśli jednak rozmiary moskitiery ramowej zostały dobrane niewłaściwie, może ona sprawiać problemy przy montażu, a w przypadku prześwitów – przepuszczać owady.

Tanie moskitiery przytwierdzane do ramy okna na rzepy często przycina się do właściwego rozmiaru już podczas montażu, co ułatwia dopasowanie. Modele ramkowe stabilniej utrzymują siatkę w prostej pozycji i są trwalsze, jednak wymagają starannego zmierzenia okna, w którym zamierza się je zamontować.

Moskitiery ramowe montuje się w oknach bezinwazyjnie za pomocą uchwytów. Żeby właściwie utrzymały one moskitierę, musi mieć ona odpowiedni rozmiar. Dokładnie zmierz światło okna, a także grubość profilu wraz z uszczelką, dzięki czemu unikniesz problemów.

Nieczyszczona moskitiera traci na funkcjonalności

Moskitiery wymagają regularnego czyszczenia powtarzanego najlepiej dwa razy w roku, przed i po zimie. Tyczy się to nie tylko moskitier ramowych, ale właściwie każdego ich rodzaju. Drobna siateczka chroni przed owadami, ale z czasem może zacząć zbierać zabrudzenia. Bez czyszczenia siatka może stać się przyciemniona, tracić swój estetyczny wygląd i nie przepuszczać światła słonecznego równie dobrze, jak na początku.

W jaki sposób czyścić moskitiery ramowe? Ponieważ są one montowane w ramie okna bezinwazyjnie, zaczepione na ruchomych uchwytach, ich demontaż jest nawet prostszy, niż założenie. Zaleca się zdejmować moskitiery na zimę, gdy na zewnątrz jest znacznie mniej owadów i rzadziej otwiera się okna. Po ściągnięciu moskitier z okien wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką z delikatnym detergentem. Dobrze sprawdzą się również urządzenia czyszczące parą pod wysokim ciśnieniem.

Ograniczenia związane ze sposobem otwierania moskitiery

Część problemów związanych z moskitierami ramowymi wynika z tego, że zostały one niewłaściwie dobrane do miejsca, w którym zamierza się ich używać. To ważne zwłaszcza w przypadku moskitier drzwiowych, otwieranych na różne sposoby. Moskitiery ramowe to dość uniwersalne modele, jednak ich konstrukcja sprawia, że mogą być otwierane jedynie w klasyczny uchylny sposób.

W sklepach dostępne są także inne rodzaje moskitier, w tym moskitiera przesuwna na drzwi balkonowe i tarasowe. Jest ona otwierana w inny sposób. Modele rolowane posiadają mechanizm przypominający rolety – siatka zwija się do ochronnej kasety. Moskitiery plisowane natomiast składają się w tak zwaną harmonijkę. Dzięki temu takie modele po otwarciu drzwi balkonowych bądź tarasowych pozostają całkowicie schowane, w przeciwieństwie do moskitier ramowych na zawiasach.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,775FaniLubię
14,733ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły