Na placu Krakowskim ożyją komiksowe opowieści o Gliwicach, a nieme filmy zyskają współczesne dźwiękowe interpretacje
elektrONarracje to wyjątkowy festiwal, który przez cztery sierpniowe niedzielne wieczory będzie wizualnie i dźwiękowo zaskakiwał gliwiczan. Zaproszeni do projektu twórcy, wykorzystując różne formy artystycznej ekspresji, połączą muzykę i obraz nadając im nową narrację.
Na każdy wieczór złożą się dwie projekcje: specjalnie przygotowana animacja komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Twórcy wizualni z Kopaniszyn Studio ożywią wybrane komiksy z antologii “Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”, którą kilka lat temu wydało Muzeum w Gliwicach. Po projekcjach animacji będzie można zobaczyć klasyczne filmy w autorskich muzycznych aranżacjach. W każdą z czterech niedziel sierpnia pokazy będą rozpoczynać się o godz. 21.00 na Placu Krakowskim.
Początek festiwalu już 6 sierpnia, kiedy to będziemy mieli okazję zobaczyć animowaną wersję komiksu “Garbus” autorstwa Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Macieja Pałki (rysunki) oraz projekcję kultowego “Generała” z Busterem Keatonem w dźwiękowej aranżacji jazzowego kompozytora Dominika Strycharskiego (Doministry). W kolejną niedzielę – 13 sierpnia ożyje „Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” autorstwa Przemysława Surmy.
Zaraz po niej Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński wykonają elektro-akustyczną improwizację do “Golema” z 1920 roku w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese. 20 sierpnia zobaczymy animowaną wersję komiksu “Zobaczyć króla”, którego autorami są Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Podolec (liternictwo) i Marcin Surma (kolor). Tego samego wieczora muzyczną oprawę do projekcji filmu “Gabinet doktora Caligari” w reżyserii R. Wiene zapewni jeden z współtwórców śląskiej sceny elektronicznej – Mirosław Matyasik, czyli C.H. District. W ostatni z festiwalowych wieczorów, 27 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć ożywiony komiks “Człowiek z żeliwa” autorstwa Mikołaja Ratki. Dźwiękową aranżację do projekcji niemego filmu z 1925 roku pt. “Zaginiony świat” przygotują natomiast Jan Dybała i Piotr Ceglarek, znani m.in. z katowickiego Biura Dźwięku.
Idea Festiwalu to pomysł Stowarzyszenia Inicjatywa, znanego m.in. z organizacji plenerowych pokazów filmowych czy inicjatywy Gliwice Light Art Festival z 2015 roku. – Dwa lata temu rozświetliliśmy gliwickie budynki pokazując specjalnie przygotowany mapping, spektakl tańca wertykalnego czy koncert na cewkach Tesli – przypomina Tomasz Szabelski, szef Stowarzyszenia Inicjatywa – Teraz wracamy z nowym pomysłem i liczymy, że on także przypadnie do gustu mieszkańcom miasta. Festiwal elektrONarracje odbywa się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Gliwice i we współpracy z Muzeum w Gliwicach.
[gview file=”https://dzisiajwgliwicach.pl/wp-content/uploads/2017/08/Plakat-ElektrONarracje.pdf”]