Kręcimy kulturę odc. 14: Parkowe Lato, OGRÓD NA SZTUKĘ, RYNEK KULTURY, Otwarty Salon Muzyczny i Letnie Kino Plenerowe

Parkowe Lato

  • Data wydarzenia: 20 sierpnia | godz. 19:30
  • Miejsce wydarzenia: Park im. Fryderyka Chopina, Gliwice
  • Wstęp: bezpłatny

„Republika” to projekt Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte na jesieni 2020 roku, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, ażeby wybrać piosenki Republiki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób. Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego z towarzyszeniem grupy 4/4 oraz z udziałem specjalnych gości ukaże się 30 września 2022 roku nakładem jego nowej oficyny wydawniczej Świątynia Szumu.

W nagraniach wzięli udział: songwriter Ziemowit Kosmowski Iex-Brak, ex-Rendez Vous), gitarzysta Zbigniew Krzywański (ex-Republika), saksofonista Jacek Rodziewicz (ex-Republika, ex-Kobranocka), pianista Leszek Możdżer (ex-Miłość), songwirter Roman Puchowski (ex-Von Zeit) i znakomita wokalistka młodej generacji Natalia Capelik-Muianga. Dodatkowo na płycie można usłyszeć trójmiejskich saksofonistów Ireneusza Wojtczaka i Michała Jana Ciesielskiego, trębacza Dawida Lipkę (Zgniłość, Nyoko), perkusistę Jacka Prościńskiego (Mu, Lasy), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz stałych członków formacji 4/4 – gitarzystę i producenta Marcina Gałązkę (Alfah Femmes), pianistę Michała Wandzilaka oraz perkusistę Tomasza Kopra (Zgniłość, Nyoko, Alfah Femmes). Muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń sceniczno-produkcyjnych Tymańskiego, oscylując na pograniczu post rocka, post jazzu i nowoczesnej elektroniki.

„Żaden polski zespół nie wywołał na mnie tak piorunującego wrażenia jak Republika”, mówi Tymański. „Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej. Zainspirowało wielu rodzimych twórców, kierując ich w stronę oryginalnych, artystycznie wartościowych poszukiwań. Jestem coś winien Grzegorzowi i spółce, stąd potrzeba indywidualnego rozliczenia się z tamtą muzyką”.

OGRÓD NA SZTUKĘ 2022

Główny cel projektu niezmiennie stanowi przybliżenie mieszkańcom Gliwic twórczości lokalnych artystów oraz aktywizacja do czynnego udziału w tworzeniu oferty kulturalnej miasta.

  • Data wydarzenia: 20 sierpnia | godz. 18:00
  • Miejsce wydarzenia: Ogród na sztukę na tyłach MDK, ul. Barlickiego 3

„Podróże Guliwera” – seans – Fleischer Studios / Centrum Inicjatyw Społecznych

W 75 rocznicę premiery filmu animowanego „Podróże Guliwera” wolontariusze Centrum Inicjatyw Społecznych opracowali pierwszy polski dubbing do tej produkcji. Po kilku latach wracamy z uzupełnioną i zremasterowaną wersją tej produkcji. Zapraszamy na podróż w czasie i przestrzeni do pionierskich lat w historii animacji oraz na rozmowę z twórcami jej polskiej wersji językowej.

RYNEK KULTURY – Hiszpania

Muzyka i flamenco, pomidory, gorące słońce, wypoczynek, piłka nożna… Zapraszamy do Hiszpanii!

O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty, na których wiatru w żagle złapiemy budując statki.

Skojarzenia ze słonecznej Hiszpanii (może wspomnienia?) przeniesiemy na obrazki, które stworzymy z… laryngologicznych patyczków. Do domu zabierzecie budowle i figurki, jakby prosto z parku Guel w Barcelonie, który jest symbolem Hiszpanii. A może zagracie z nami w tomatinę?

Rynek Kultury to podróż zmysłami – także smakiem, węchem i zapachem, więc będziecie mogli zasmakować w Hiszpanii. Na popołudniową sjestę zapraszamy do Ruin Teatru.

O godzinie 19:00 w muzyczną podróż do Hiszpanii zabierze nas Indialucia.

To międzynarodowy projekt muzyczny gitarzysty flamenco Miguela Czachowskiego, jest jednocześnie jednym z pierwszych zespołów, którym udało się z powodzeniem połączyć tradycyjną muzykę Indii z flamenco z Andaluzji, koncertując od 1999 roku na całym świecie. W projekcie uczestniczy wielu wybitnych muzyków z Polski, Indii i Hiszpanii. Ich repertuar koncertowy wyraża ludzką i muzyczną fuzję tych kultur, sprawiając, że publiczność doświadcza stymulującej mieszanki niezwykle bogatych tradycji kulturowych. Improwizacja i rytm są elementami wspólnymi w obu stylach i są niezbędne do dalszego istnienia tej muzyki. Oprócz tradycyjnych elementów muzyki indyjskiej i flamenco wzbogacają brzmienie o jazzowe pianino, gitarę basową, flet i taniec. W 2016 roku rozpoczęli tournée z orkiestrami klasycznymi nadając nowy wymiar muzyce symfonicznej. Wydali dwa nagradzane albumy, Indialucia i Acatao. Obaj otrzymali nagrodę drugiego najlepszego albumu roku Polskiego Radia. Muzyka została wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do amerykańskiego filmu The Boondock Saints II. Grupa występowała w ponad trzydziestu krajach, w tym w większości krajów europejskich, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, takich jak Lincoln Center (Nowy Jork), Skirball Center (Nowy Jork), Eisemann Center Theatre (Dallas), Herbst Theatre (San Francisco), Lisner Auditorium (Waszyngton), The Egg (Albany) , Harris Theatre (Chicago), Royal Albert Hall (Londyn), National Theatre (Londyn), Templo de Debod w Madrycie, Esplanade Theatre (Singapur), AKG Hall w Trivandrum (Indie), Kamaraj Auditorium w Madras (Indie), Teatro di Vicenza (Włochy), Cemal Resit Rey (Istambuł), Filharmonia Kazańska (Rosja) i wielu innych. Grali i nagrywali z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Jorge Pardo, Paquito Gonzalez, L. Subramaniam, Purbayan Chatterjee, Domingo Patricio, Leszek Możdżer, Vishwa Mohan Bhatt, Kavita Krishnamurti i inni.

W Gliwicach Indialucia wystąpi w duecie:

Michał „Miguel” Czachowski – gitara flamenco
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Otwarty Salon Muzyczny Gliwice 2022 – VI edycja cyklu koncertów plenerowych

Zespołu Muzyki Salonowej ELEGANZA

Zapraszamy miłośników muzyki Johanna Straussa i wielu innych kontynuatorów klasycznej muzyki tanecznej, na inaugurację szóstej edycji koncertów plenerowych Zespołu Muzyki Salonowej ELEGANZA, pod tytułem Otwarty Salon Muzyczny 2022 w Gliwicach. Inauguracja już 19 czerwca o godzinie 12:00.

Za sprawą tych koncertów poczujemy się jak na salonach XIX-wiecznej Europy, a w szczególności Wiednia. Kto da porwać się w tę piękną muzyczną podróż, usłyszy m.in. walce, polki, czardasze, marsze i serenady. Muzyka salonowa, grana na żywo w plenerze, rozbrzmiewać będzie już po raz szósty w Gliwicach i jest kontynuacją zainaugurowanej w 2017 r. nowej tradycji, spędzenia wolnego czasu przy muzyce salonowej granej na żywo w różnych przestrzeniach miasta.

VI edycja cyklu koncertów plenerowych

Podczas VI edycji cyklu Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA zagra 3 plenerowe koncerty, w tym dwa letnie oraz jeden jesienny, prezentując przeboje muzyki tanecznej XIX i XX wieku, co dwa miesiące od czerwca do października. Zgodnie z dotychczasową tradycją godzinnych koncertów będzie można posłuchać w 3 niedzielę miesiąca, zawsze w samo południe.

Pierwszy koncert, dzięki wrażeniom jakie pozostały po inauguracji cyklu w ubiegłym roku, zabrzmi ponownie na tarasie Willi Caro w Muzeum w Gliwicach. Drugi koncert ELEGANZA zagra tradycyjnie pod pomnikiem Chopina w Parku Chopina, a trzeci już jesienny finał przewidziany jest jak ostatnio w Palmiarni miejskiej, co stworzy wyjątkowy salonowy klimat do spaceru w tropikach, łącząc zalety przyrody i sztuki.

Koncerty gromadzą zawsze w niedzielne południa wielu odbiorców i pozwalają poczuć klimat, który z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewał w parkach i salonach XIX-wiecznej Europy (w szczególności Wiednia) i był obecny na wielu wykwintnych balach.

W programach plenerowych koncertów zespół zaprezentuje jak zawsze same przeboje, w tym walce, polki, czardasze, serenady, marsze, wiązanki, uwertury i tańce znanych oraz czasem już zapomnianych mistrzów oraz nowe aranżacje polskiej muzyki filmowej.

Otwarty Salon Muzyczny ELEGANZA 2022 – terminarz koncertów

  • 21.08.2022 r. – godz. 12.00, Park Chopina pod pomnikiem Chopina,
  • 23.10.2022 r. – godz. 12.00, Palmiarnia miejska

Wstęp na koncerty jest wolny – jedynie na koncert w Palmiarni miejskiej obowiązują standardowe bilety wstępu.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy spotkaliśmy się na koncercie w Willi Caro (19.06). Inauguracyjny koncert Otwartego Salonu Muzycznego po pandemicznej przerwie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności.

ELEGANZA

Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA, który tworzą liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, powstał w 2016 roku i jest kontynuatorem wiedeńskiej tradycji muzykowania w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju.

Koncert premierowy zespołu odbył się 4.09.2016 roku w Parku Chopina w Gliwicach.

ELEGANZA występuje w zróżnicowanej obsadzie instrumentów, co daje możliwość dopasowania się do każdej przestrzeni i warunków zarówno w salach, jak i w plenerze oraz rozszerza ofertę muzyczną Gliwickiej Orkiestry Kameralnej dla swoich słuchaczy.

Informacje o koncertach oraz płyty zespołu są dostępne również na: www.gliwickaorkiestra.pl

Letnie Kino Plenerowe – 21 sierpnia – Wojska Polskiego

O godzinie 18:00 rozpocznie się seans dla najmłodszych – film pt. „BARANEK SHAUN-FILM. FARMAGEDDON”.

Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona  niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę? (źródło: filmweb.pl)

O godzinie 20:00 zapraszamy starszą widownie na film „Na rauszu”.

Czworo przyjaciół jest nauczycielami w małomiasteczkowym liceum. Pewnego dnia spotykają się, aby świętować urodziny jednego z nich. Po wypiciu paru kieliszków szampana wdają się w dyskusję, w wyniku której wysnuwają ciekawą teorię. Zgodnie z nią utrzymywanie przez człowieka poziomu 0,5 promilu alkoholu we krwi skutkuje produkcją hormonów szczęścia w organizmie. Wzrasta również wydajność danej osoby i pobudzona zostaje jej zdolność do kreatywnego myślenia. Bohaterowie postanawiają na własnej skórze sprawdzić słuszność owej teorii. Będą zażywać odpowiednią dawkę alkoholu przez cały dzień, również w pracy. Początek wcielania teorii w życie zapowiada się obiecująco. Stopniowo jednak eksperyment wymyka się bohaterom spod kontroli. (źródło: filmweb.pl)

Materiały przygotowane przez CK Victoria. Źródła:

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,540FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły