Już 25 czerwca rozgrzejemy Gliwice, a dokładnie łąkę igrową przy ulicy Akademickiej! Będzie energetycznie, głośno, żywiołowo! Odniesiemy się do tradycji – muzyki folkowej, poezji Mickiewicza, natury i żywiołów. Taka będzie w tym roku GORĄCZKA ŚWIĘTOJAŃSKIEJ NOCY! Zaprasza Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria.
Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00. Jako pierwszy na scenie pojawi się zespół TARAKA z gościnnym udziałem Amelki, utalentowanej dziewczynki z Ukrainy.
Muzycy z Polski i Ukrainy współpracują od 2012 roku, tworząc utwory o szeroko pojętej stylistyce słowiańskiej z niebanalnymi tekstami i bogatymi aranżacjami. O zespole głośno zrobiło się w 2014 roku, kiedy na kijowskim Majdanie po raz pierwszy zaśpiewał wraz ze 150-cio tysięcznym tłumem „Podaj Rękę Ukrainie”. Muzycy z powodzeniem koncertują w Polsce i za granicą.
Tej nocy na igrowej łące zabrzmi także Prawdziwie Polskie Techno, czyli Fanfara Awantura!
To zupełnie niesztampowa orkiestra dęta, która sięga po ludową tradycję muzyczną, ale – za sprawą doskonałych aranżacji – nadaje jej nowoczesne, klubowe brzmienie wsparte syntezatorami. Mózgiem projektu jest Michał Fetler, znany z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz. Inspiracją dla muzyków są tradycyjne melodie nie tylko z Polski, ale też Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Fanfara Awantura wzbogaca je tradycjami polskiej szkoły jazzu, muzyką techno, rave, trance, a nawet punk-rocka. Wszystko podane jest słuchaczowi z ogromną energią, radością, ale bez grama kiczu, z którym może kojarzyć się moda na ludowość. To będzie prawdziwa techno-awantura, która porwie nas do tańca!
Wieczór zakończą muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky.
Andrzej Stasiuk – pisarz, poeta, autor felietonów, laureat literackiej nagrody NIKE razem z ukraińskim zespołem ethno-rockowym Haydamaky postanowili dać nowe życie twórczości Adama Mickiewicza. Pomysł niby już znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy. Po pierwsze Ukraińcy, po drugie nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec, który aż prosił się o rapowanie. Wyszło niebanalnie, czego potwierdzeniem jest miano Złotej Płyty i nominacja do nagrody muzycznej Fryderyki.
Album na polskim rynku ukazał się w 2018. Rok 2022. Polsko-ukraiński projekt powrócił w nowym kontekście. „Reduta Ordona” zabrzmi tym razem mocniej i z jeszcze większymi emocjami.
Na igrowej łące stanie także strefa gastronomiczna. Wstęp na wydarzenie wolny! Wydarzenie organizowane w ramach Gliwickiego Festiwalu Kultury KULTURALIA.