spot_img

Mandaty dla Lewicy i 3D. Jest Wieczorek i Gzik, brak Dziuk i Olichwera

spot_img

Dokładnie 31 497 obwodowych komisji wyborczych dostarczyło wyników, które potwierdzają zmianę na politycznej mapie. Już na wczesnym etapie liczenia głosów jasne było, że opozycja jest bliska przejęcia władzy, te przewidywania potwierdziły się wczoraj w nocy.

Podział mandatów w kraju jest następujący: opozycja zdobyła 248 mandatów (w tym 157 dla Koalicji Obywatelskiej, 65 dla Trzeciej Drogi i 26 dla Lewicy), partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość – musi zadowolić się 194 mandatami, Konfederacja dobyła ich jedynie 18. Oznacza to, że nawet po ewentualnym, prognozowanym przez wielu połączeniu sił PiS i Konfederacji, nie udałoby się im zdobyć większości.

Jak wygląda sytuacja w Okręgu Wyborczym nr 29?

Obejmujący Gliwice, Zabrze, Bytom i Tarnowskie Góry okręg wyborczy ma do rozdysponowania 9 mandatów. W ostatnich wyborach parlamentarnych mandaty były równo podzielone między PiS (4) i Koalicją Obywatelską (4), a jeden mandat przypadł Wandzie Nowickiej, kandydatce lewicy. Teraz mamy podobną sytuację, jednak z jedną znaczącą różnicą – PiS stracił jeden mandat, a zyskała Trzecia Droga, która osiągnęła naprawdę dobry wynik w skali kraju ale też okręgu 29.

Z listy Trzeciej Drogi w naszym okręgu wchodzi Piotr Strach
Z listy Nowej Lewicy w naszym okręgu wchodzi Wanda Nowicka
Z listy Konfederacji w naszym okręgu o wejście do Sejmu walczył Jakub Kalus. Nie dostał się.

W przypadku list 2. i 3. i 5. walka rozgrywała się głównie o to, czy dana formacja uzyska mandat, bo „jedynki” odskoczyły wynikami od kolejnych miejsc i ich mandaty były pewne.Warto zauważyć, że startująca z 2. miejsca Alicja Musioł zrobiła bardzo przyzwoity wynik.

Największa walka rozgrywała się na listach PiS oraz KO

Wczoraj wieczorem było już pewne, że PiS nie dostanie u nas 4 mandatów, co oznacza, że z Sejmu, po ośmiu latach pracy odchodzą Barbara Dziuk oraz Jarosław Gonciarz. Swoje miejsce na Wiejskiej zajmie natomiast Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski od 2015., debiutujący w roli posła, który może pochwalić się świetnym wynikiem 23 451 głosów.

Z listy PiSu w naszym okręgu wchodzą Bożena Borys-Szopa, Jarosław Wieczorek oraz Wojciech Szarama

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską: 1. miejsce bez niespodzianek, Krystyna Szumilas, jako sejmowy weteran (była Minister edukacji narodowej, Poseł na Sejm RP od 22 lat) uzyskała ponad 50 tysięcy głosów. Kolejny wynik należy do Marty Golbik, a kilkaset głosów za nią kolejny, obok Wieczorka, udany debiut nadchodzącej kadencji Marek Gzik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Ostatni mandat bierze Tomasz Głogowski, a smakiem musi się obejść Tomasz Olichwer, któremu do tego ostatniego zabrakło ponad 2 tysiące głosów.

Ciekawostki

  1. W sąsiednim okręgu nr 31. rywalizowali ze sobą Borys Budka oraz Mateusz Morawiecki

2. Janusz Korwin-Mikke nie wchodzi do Sejmu, zajmuje 3. miejsce jeśli chodzi o liczbę głosów, a jedyny mandat w 20. okręgu bierze Karina Bosak.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

99,273FaniLubię
14,915ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły