materiał wyborczyspot_img
spot_img
spot_img

M. Ekkert przestał być prezesem. Starosta reorganizuje placówki

spot_img

Zarząd Powiatu Gliwickiego podjął ważną decyzję. Chodzi o optymalizację kosztów dwóch szpitali powiatowych w Knurowie i Pyskowicach.

O planach restrukturyzacji mówiło się już w 2019 roku. Został nawet opracowany program naprawczy, niestety ówczesny zarząd powiatu go nie wprowadził. Powiat Gliwicki jest jednym z niewielu w Polsce, które maja aż dwa szpitale, dużym problemem są dublujące się w nich oddziały. W sytuacji, gdy aż 90% kosztów szpitali pokrywają wynagrodzenia personelu, znalezienie oszczędności stało się niezwykle istotne. Starosta Gliwicki Włodzimierz Gwiżdż, podkreśla, że nie ma mowy o likwidacji oddziałów, a celem jest jedynie reorganizacja medycznych spółek przynoszących straty.

Odwołanie prezesa Szpitala w Knurowie

W dniu 19 lipca pracę na stanowisku prezesa Szpitala w Knurowie zakończył Michał Ekkert. Od dłuższego czasu wiadomo było, że zarządza on kilkoma szpitalami jednocześnie, co podnosiło pytania o skuteczne zarządzanie każdym z nich. Starosta Gliwicki podkreślił, że osoba zarządzająca placówką medyczną powinna być w pełni skoncentrowana na jej rozwoju. Rada nadzorcza szpitala zaakceptowała rezygnację prezesa spółki, a jego obowiązki przejął Mirosław Sobczak.

Sytuacja finansowa szpitala w Knurowie

Twarde dane wskazują na niekorzystną sytuację finansową Szpitala w Knurowie. Porównując wyniki finansowe z maja 2022 roku i maja 2023 roku, można zaobserwować ogromne zwiększenie straty finansowej. W maju 2022 roku wynosiła ona 83 tysiące złotych, natomiast w maju tego roku sięga aż 4 milionów 155 tysięcy złotych. Sytuacja ta wymusza podjęcie odpowiednich działań mających na celu poprawę stabilności szpitala.

Wyzwania w Szpitalu w Pyskowicach

Podobne problemy finansowe dotyczą Szpitala w Pyskowicach, gdzie straty w analogicznym okresie zwiększyły się o prawie 50%. Porównując maj 2022 roku, kiedy straty wynosiły 2 miliony 991 tysięcy złotych, z majem 2023 roku, gdzie straty wynoszą 4 miliony 472 tysiące złotych, widać potrzebę podjęcia działań restrukturyzacyjnych. W samym tylko roku 2022 szpital w Pyskowicach został dokapitalizowany kwotą 9 milionów złotych, co stanowi niemal 8% całego budżetu powiatu.

nasze portale

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,141ObserwującyObserwuj
spot_img

Ostanie artykuły