W Szkole Podstawowej nr 28 im. Witolda Budryka w Gliwicach odbył się wyjątkowy koncert charytatywny, w którego organizację włączyli się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.
Inicjatorką już XIII edycji Koncertu Charytatywnego jest dyrektor szkoły Grażyna Ewa Wach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Tegoroczna edycja, która odbyła się pod koniec lutego, przebiegła pod hasłem „Dla dziewczynek z przedszkola budzimy w sobie anioła”. Akcję poświęcono siostrom Zuzi i Agatce Szulc, które urodziły się z obniżonym napięciem mięśniowym, jako dzieci wiotkie. Konsekwencją ich choroby jest skrzywienie kręgosłupa i koślawienie nóg.
6-letnia Zuzia i 5-letnia Agatka uczęszczają do Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 w Gliwicach.
— Dziewczynki poruszają się w gorsetach i wymagają stałej rehabilitacji, a w przyszłości operacji kręgosłupa. Stosowane obecnie alternatywne dla operacji metody leczenia nie są finansowane przez NFZ, a rodziców nie stać na pokrycie wszystkich kosztów leczenia i rehabilitacji dzieci. — wyjaśnia Anna Gomoła – koordynator do spraw promocji szkoły.
Co istotne, koncert okazał się sukcesem nie tylko w kwestii artystycznej, ale też finansowej – dzięki hojności darczyńców na subkonto dziewczynek, podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, trafiła kwota 5968,58 PLN, dzięki której Zuzia i Agatka będą mogły kontynuować kosztowną rehabilitację.
Jeżeli ktoś z Was chciałby i zastanawia się, jak można wspomóc dziewczynki, podpowiadamy —np. przekazując im 1% swojego podatku lub wpłacając darowiznę. Więcej informacji znajdziemy na stronie fundacji.
Agatka: https://dzieciom.pl/podopieczni/26970
Zuzia: https://dzieciom.pl/podopieczni/22717
Pomysłodawczyni akcji, dyrektor SP 28, Grażyna Ewa Wach, podkreśla, że nie bez przyczyny w tegorocznym haśle mowa jest o „budzeniu w nas samych anioła”. — Wierzymy, że ci wszyscy, do których kierujemy naszą akcję, są ludźmi szlachetnymi, otwartymi i tolerancyjnymi. Ale tego rodzaju postawy trzeba wciąż pielęgnować, krzewić, a gdy trzeba odradzać – słowem „budzić je w sobie”, tak aby nie zginęły w świecie braku reakcji na czyjąś krzywdę, nienawistnego hejtu, wyszydzającego ludzkie słabości, choroby, a często nawet zwykłą odmienność od grupy.
Wiemy, że tego rodzaju zobojętnieniu, a wręcz niechęci, ulegają także nasze dzieci. Stąd tak ważne jest, aby poprzez działania charytatywne promować cele edukacyjne, zwłaszcza właściwą postawę wobec osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Dyrektor szkoły podkreśla — Chcemy także wpoić naszym uczniom poczucie odpowiedzialności za ich młodszych kolegów i koleżanki, uświadomić jak ważne jest, gdy uczniowie, jako starsi koledzy ze szkoły, otaczają opieką, pomocą młodsze dzieci z przedszkola. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować ten cel, zwłaszcza że wielu uczniów naszej szkoły uczęszczało do przedszkola, w którym obecnie kształcą się i bawią obie bohaterki naszej akcji, a zatem są oni emocjonalnie z tym miejscem związani.
— Antoine de Saint – Exupery powiedział: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać”.
Liczymy , że dzięki naszej hojności tak Zuzia jak i Agatka niebawem rozwiną swoje skrzydła i same nieść będą pomoc osobom potrzebującym. Ale żeby tak się stało, musimy najpierw sami obdarzyć je swoją bezinteresowną przyjaźnią. — dodaje pomysłodawczyni akcji.