3 lata za prowadzenie pomimo zakazu
W znowelizowanym Kodeksie karnym wydłużeniu uległa również kara za prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu, za które górna granica zagrożenia karą obecnie wynosi 3 lata. Według nowych przepisów osoba, która dopuściła się tego czynu może zostać pozbawiona wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast osoba, która popełniła czyn polegający na kierowaniu pojazdem mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami (np. z uwagi na stan zdrowia), otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który może zostać orzeczony na okres od roku do 15 lat. Dotychczas wymierzanie takiej kary należało do rzadkości, zatem tę zmianę należy uznać za jedną z najistotniejszych w znowelizowanych przepisach.
Nowe przepisy wydłużają również okres przedawnienia wykroczeń w ogólności (nie tylko tych komunikacyjnych), co do których zostało wszczęte postępowanie do 3 lat. Do tej pory wynosił on 2 lata, stąd w tego typu sprawach często dochodziło do przedawnienia karalności i w konsekwencji bezkarności sprawcy.
Czy zaostrzenie kar pomoże?
Ponadto sądy rozpoznając sprawy o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (rozdział XXI kodeksu) będą informowane o wszystkich wcześniej popełnionych przestępstwach (jak dotąd), ale także wykroczeniach kierowców odnotowanych w centralnej ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, która jest prowadzona przez policję.
Zdaniem projektodawcy nowego brzmienia przepisów zaostrzenie sankcji za przestępstwa popełniane w ruchu lądowym mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy tak się stanie, pokaże praktyka organów wymiaru sprawiedliwości.