Pszczyna to niezwykle klimatyczne miasto na terenie Śląska przez wielu uważane jest za jedno z najwspanialszych miejsc tego regionu. Nic w tym dziwnego. Wizualnie nie przypomina żadnego z pozostałych miast o charakterze bardziej przemysłowym.
Historyczne badania dowodzą, że osada powstawała już w okolicy XI wieku, choć prawa miejskie otrzymała dopiero pod koniec czternastego wieku.
Zamek w Pszczynie
Bez wątpienia jedną z największych atrakcji miasta jest znajdujący się niedaleko rynku Zamek w Pszczynie, który każdego roku przyciąga tysiące turystów. Pałac cieszy się takim zainteresowaniem również ze względu na znajdujące się wewnątrz Muzeum Zamkowe z kilkoma wystawami stałymi oraz wystawami tymczasowymi, które zawsze są godne polecenia. To niezwykłe miejsce, do którego chętnie wraca się po raz kolejny, by znów móc cofnąć się o kila stuleci wstecz.
Park Zamkowy
Park znajdujący się wokół Zamku to jedno z tych miejsc, które nie należy, ale trzeba zobaczyć. Wszechogarniająca zieleń, staw i spokój to idealna mieszanka dla wszystkich osób, które potrzebują chwili wytchnienia i odpoczynku na łonie natury.
Zabudowa miejska
Atrakcyjność Pszczyny się opiera się jednak wyłącznie na posiadaniu pięknego pałacu. Ten z pewnością zasługuje na najwyższe uznanie, ale równie mocno trzeba podkreślić walory miasta samego w sobie. To malownicze miasto o dosyć niskiej zabudowie, wielu krętych i wąskich dróżkach, to idealne miejsce na długie spacery, w trakcie których można eksplorować miasto wzdłuż i wszerz. A atrakcji nie brakuje.
Warto wycieczkę rozpocząć na rynku, którego układ pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych. To tutaj życie tętni nawet po zmroku i to tutaj można podziwiać piękne kamieniczki, ratusz oraz kościoły, które od zarania dziejów zawsze znajdowały się blisko rynku.
Świąteczna Pszczyna
Pszczynę warto odwiedzić także w sezonie przedświątecznym, kiedy to część rynku zamienia się w ogromne lodowisko pod gołym niebem, a reszta w Jarmark Świąteczny, na którym można zaopatrzyć się zarówno w rękodzielnicze wyroby, jak i swojskie wyroby spożywcze. Klimat świąt w Pszczynie to w dużej mierze zasługa tego miejsca.
Skansen
Warto udać się także do Skansenu w Pszczynie przy ulicy Parkowej, gdzie można obejrzeć niezwykle cenne zabytki i pozostałości architektury drewnianej i kultury ludowej.
Żubry
Choć dla wielu osób może to być zaskoczenie, Pszczyna to także miasto żubrów. Zagroda Żubrów to jedno z tych miejsc, w których można podziwiać te piękne zwierzęta, a oprócz nich – sarny, jelenie, daniele oraz muflony. Normalny bilet do Zagrody kosztuje niecałe 20zł, ulgowy 14zł. Faktem jest, że cena nie jest adekwatna, biorąc pod uwagę, że to jedyne w pobliżu miejsce, w którym można na żywo pooglądać te zwierzęta. Można również zapisać się na warsztaty edukacyjne, w trakcie których przewodnik oprowadzi nas po obiekcie, pokaże stałe ekspozycje oraz film o żubrach. Wycieczka jest niezwykle interesująca i pozwala nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką tych największych w Europie ssaków oraz ich historią na terenach Polski.
Pszczyna to jedno z tych miast, które niektórym w ogóle nie kojarzy się z szarością Górnego Ślaska i dryfującym bezustannie w powietrzy pyłem węglowym – i słusznie. Miejsce zupełnie odbiega od swoich sąsiadów i przez to stało się nieco wyodrębnioną jednostką, która mimo wszystko uznawana jest za główną atrakcję Górnego Śląska. Mówi się często, że Pszczyna to płuca ziem śląskich, a to ze względu na spory obszar terenów zielonych. Jest miastem wyjątkowym i warto je uwzględnić na trasie po Górnym Śląsku.