Wybór lokaty bankowej – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy ma umiejętności, czas i chęci na to, by swoje oszczędności inwestować w aktywny sposób. Jeśli czujecie, że inwestycje na giełdzie, w kruszce lub waluty, nie są dla was, a nie chcecie, by wasze oszczędności leżały bezczynnie na koncie, koniecznie zapoznajcie się z zaletami lokat bankowych lub kont oszczędnościowych. Czym jednak różnią się te dwa rozwiązania? Które z nich będzie lepszym wyborem? O czym koniecznie powinniście pamiętać przed otwarciem lokaty? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych akapitach. 

Lokaty bankowe – czemu warto zdecydować się na założenie lokaty? Jaki będzie rzeczywisty zysk?

Mimo że lokaty bankowe nie dają perspektywy tak dużych zysków jak metody inwestycji, o których wspomnieliśmy na początku artykułu, nadal są chętnie wybierane przez wielu klientów. Dlaczego więc warto zdecydować się lokatę terminową? Przede wszystkim ze względu na niskie ryzyko. Mimo że nie jest one zredukowane całkowicie do zera, wybierając lokatę mamy dużo większa pewność, że po upływie określonego czasu kwota lokaty będzie większa niż w momencie wpłaty. Nie bez znaczenia jest też bezobsługowość i wynikający z niej brak posiadania umiejętności oraz oszczędność czasu.   

Lokata bankowa czy konta oszczędnościowe? Kiedy warto wybrać lokatę bankową, a kiedy założenie konta oszczędnościowego?

Na rynku finansowym dostępne są dwa rodzaje tego typu produktów – tradycyjna lokata bankowa oraz elastyczne konto oszczędnościowe. Który z nich warto wybrać? Największą zaletą pierwszego rozwiązania jest brak określonego terminu oraz możliwość bezpłatnych wpłat i wypłat z rachunku (zwykle raz lub kilka razy w miesiącu). Dlatego też lepiej sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają określonego celu w swoim oszczędzaniu. W przypadku tych produktów najczęściej nie ma tez ustalonej minimalnej kwoty wpłaty. Konta tego typu oferuje m.in. Getin Bank (więcej na ich temat można dowiedzieć się na http://lokatowy.pl/lokaty-getin-bank/) W porównaniu z lokatami, oprocentowanie konta oszczędnościowego jest jednak dużo niższe.   

Oprocentowanie lokaty – jakie wybrać? Co będzie lepsze oprocentowanie zmienne czy oprocentowanie stałe? 

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę wybierając lokatę jest z całą pewnością oprocentowanie. Największe znaczenie ma oczywiście wysokość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie będzie miała dana lokata, tym wyższych zysków możemy spodziewać się w momencie jej zamknięcia. Nie należy jednak zapominać również o rodzaju oprocentowania. Pod tym względem możemy wyróżnić dwa podstawowe typy produktów. Pierwszy to lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Wiążą się one wprawdzie z nieco wyższym ryzykiem, ale dają też perspektywę wyższych zysków. Lokaty ze stałym oprocentowaniem są zaś polecane przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i pewność co do tego, że w dniu zamknięcia lokaty otrzymamy tę kwotę, która była gwarantowana w momencie otwarcia.   

Nie tylko oprocentowanie lokat. O czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się założyć lokatę bankową?

Przy wyborze lokaty bankowej koniecznie należy wziąć pod uwagę również jej typ. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje lokat bankowych, wśród których największe znaczenie mają:   lokaty jednodniowe; lokaty terminowe; lokaty rentierskie; lokaty strukturyzowane; lokata automatyczna; lokata dynamiczna.   

Jak wybrać najlepszą lokatę lub konto oszczędnościowe? Pomoże ranking lokat bankowych 

Lokaty różnych typów mają w swojej ofercie właściwie wszystkie banki. Duża różnorodność produktów sprawia jednak, że niektórzy klienci mogą mieć spore problemy z wyborem tego, który w ich przypadku sprawdzi się najlepiej. Można ich jednak łatwo uniknąć – wystarczy skorzystać z narzędzi takich jak porównywarka lub ranking lokat. Jeden z nich dostępny jest na stronie lokatowy.pl,

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły