O rozbudowie Gliwickiego Centrum Medycznego (dawny Szpital Miejski nr 1) przy ul. Kościuszki 29 władze miasta wspominały już w trakcie poprzedniej kadencji. Założenia są ambitne. Plan zakłada budowę nowego budynku wyposażonego w zupełnie nowe oddziały.

Za finansowanie systemu ochrony zdrowia odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Zdrowia podlegający administracji rządowej. Ponieważ jednak kontrakty z NFZ nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom, gliwicki samorząd od lat sukcesywnie podejmuje własne działania poprawiające infrastrukturę placówek i warunki świadczenia usług zdrowotnych.

W latach 2011–2015 na wsparcie szpitali gliwicki samorząd przeznaczył 17,5 mln zł. Najwięcej, bo aż 14,5 mln zł w ciągu czterech lat przekazano Gliwickiemu Centrum Medycznemu.  – Środki miejskie są przeznaczane na zakup sprzętu oraz prace remontowe i budowlane, bo na tyle pozwala procedura podwyższenia kapitału. Gdyby nie pomoc miasta, z bieżących środków nie mielibyśmy szans na przeprowadzenie tego typu inwestycji – podkreślał na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – GLIWICE” Marian Jarosz, prezes zarządu Gliwickiego Centrum Medycznego. – Od lat wspieramy i nadal będziemy wspierać gliwickie szpitale. To bardzo ważny temat – priorytet, do którego podchodzimy bardzo poważnie. Mamy dużą wiedzę i jesteśmy świadomi pewnych niedoborów, z którymi borykają się szpitale.  Mieszkańcy nie mogą na tym tracić, dlatego na doposażenie szpitali  przeznaczamy znaczne sumy, bo zapewnienie odpowiednich i godnych warunków leczenia gliwiczanom jest niezwykle ważne – tłumaczy Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Rozbudowa Gliwickiego Centrum Medycznego wpisuje się w naszą politykę, którą realizujemy od wielu lat – dodaje prezydent Frankiewicz.

wiz3

NOWY BUDYNEK GCM

Na razie poznaliśmy program funkcjonalno – użytkowy planowanej inwestycji, przygotowany przez Pracownię Projektową „STUDIO QUATTRO” z Katowic. Zgodnie z założeniami, nowy budynek o powierzchni ok. 15 tys. m2 będzie składał się z sześciu kondygnacji i będzie połączony specjalnym łącznikiem z istniejącymi zabudowaniami szpitala.

Na najniższych kondygnacjach usytuowane będą: Centralna Sterylizatornia i Dezynfektornia, szatnie dla personelu oraz zaplecze techniczne.  Na parterze powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR będzie składał się z obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno – zabiegowego, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej (sala operacyjna multifunkcyjna), obserwacji i konsultacji. Na ponad 2,5 tys. m2 zlokalizowane będą m.in. poczekalnie (dla dzieci i dorosłych), gabinety lekarskie i diagnostyczno-zabiegowe oraz Oddział Diagnostyczny, umożliwiający wykonanie wielu specjalistycznych badań takich, jak: endoskopia, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Na parterze oddany do użytku będzie także punkt informacyjny dla pacjentów, recepcja i strefa pacjenta.

Pierwsze piętro o powierzchni ok. 2,7 tys. m2 przeznaczone zostanie na blok operacyjny składający się z 6 sal operacyjnych w systemie zintegrowanym oraz salę wybudzeniową (dla dzieci i dorosłych). Poza tym, na pierwszym piętrze zlokalizowany będzie  także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na drugim piętrze projekt zakłada utworzenie Oddziału Pediatrii wyposażonego w 42 łóżka i 4 inkubatory. Poza tym – z myślą o najmłodszych pacjentach – powstanie strefa zabaw oraz miejsce przeznaczone do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Specyfikę tego oddziału mają podkreślać detale: kolorowa barwa ścian i meble przystosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. To wszystko zmieści się na ok. 2,4 tys. m2. Na trzecim piętrze powstanie Oddział Wewnętrzny składający się z 61 łóżek. Wybudowane zostaną sale posiłków oraz gier, a także pomieszczenia techniczne – wszystko zajmie powierzchnię ok. 2,4 m2.

gcm2

Na ostatnim, czwartym piętrze, powstanie Oddział Geriatryczny wyposażony w 51 łóżek. W oddziałach pediatrycznym i geriatrycznym zostaną zabezpieczone miejsca czasowego pobytu dla osób bliskich lub opiekunów. Poza tym zbudowana zostanie nowoczesna sala rehabilitacyjna z pełnym oprzyrządowaniem, dzięki której przebywający w szpitalu seniorzy będą mogli właściwie dbać o kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Do dyspozycji pacjentów będzie również miejsce przeznaczone do spotkań z bliskimi, a dla personelu szpitala – pomieszczenia techniczne. Ostatni oddział zajmie ok. 2,2 tys. m2 powierzchni.

– Będzie to budynek, który będzie musiał spełniać wszystkie założenia techniczno – technologiczne, energetyczne i logistyczne na rok 2021. Mowa tu m.in.  o zużyciu energii, odzysku ciepła, zakresie bezpieczeństwa personelu i pacjenta zgodnie z unijnymi dyrektywami – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” Piotr Zielonka, dyrektor ds. technicznych Gliwickiego Centrum Medycznego.

KTO? CO? ZA ILE?

Plan zakłada, że inwestycja zostanie sfinansowana przez Miasto Gliwice.  Wstępne i bardzo szacunkowe kwoty oscylują w okolicach 100 mln zł.  – Koszty w końcowym rozliczeniu mogą ulec zmianie. Pojawia się pytanie – na ile wykorzystamy obecny sprzęt w nowym budynku, a na ile trzeba będzie zainwestować w nowe urządzenia. To wszystko wymaga jeszcze dokładnej analizy. Musimy wziąć pod uwagę także to, że szpital w momencie modernizacji pracował będzie normalnie – podkreśla szef GCM, Marian Jarosz. Przy tego typu przedsięwzięciach jest możliwość ubiegania się o dofinansowania – chociażby z funduszy środowiskowych, bo nowy budynek GCM będzie spełniał wszelkie wymogi pod kątem energooszczędności.

wiz4

DLACZEGO NIE WCZEŚNIEJ?

GCM (dawny Szpital Miejski nr 1) to szpital oferujący świadczenia z zakresu usług medycznych realizowanych w ramach kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia  oraz dla pacjentów indywidualnie pokrywających koszty leczenia. Aby szpital funkcjonował jeszcze lepiej, niezbędne są inwestycje – warunki leczenia wymagają poprawy. – Prace nad rozbudową szpitala rozpoczęły się 1,5 roku temu. To inwestycja skomplikowana, na szeroką skalę, ale niezwykle ważna dla Gliwic i mieszkańców – podkreśla Marian Jarosz.

Przygotowanie planu biznesowego tej inwestycji wcześniej obarczone było wieloma zagrożeniami (np. z uwagi na niepewność planów rządu lub kontraktowania NFZ). Te zagrożenia ciągle są aktualne, ale dobra sytuacja finansowa Gliwic (potwierdzona m.in. raportami agencji  Fitch Ratings) pozwala na podjęcie kroków związanych z rozbudową szpitala.

Obecnie w strukturach GCM funkcjonuje 7 oddziałów (w tym Izba Przyjęć), 5 poradni specjalistycznych oraz poradnia POZ. Placówka dysponuje ponadto szeroką ofertą usług w zakresie dializ, diagnostyki obrazowej (TK, RTG, USG, UKG), badań endoskopowych i laboratorium oraz realizuje świadczenia medyczne w trybie ambulatoryjnym. – Oferujemy naszym pacjentom kompleksową opiekę medyczną: od podstawowej opieki zdrowotnej poprzez specjalistyczne badania i porady aż po leczenie szpitalne – tłumaczy Marian Jarosz. – Po rozbudowie nasze możliwości wzrosną jeszcze bardziej – dodaje prezes.

Warto pamiętać o bardzo dobrej lokalizacji szpitala, która powinna być jednym z podstawowych argumentów przemawiających za jego dalszym rozwojem. GCM leży w centrum Gliwic, a Gliwice  w konurbacji górnośląskiej. Szpital zlokalizowany jest w pobliżu największego w kraju węzła komunikacyjnego (skrzyżowanie autostrad A1 i A4) oraz Drogowej Trasy Średnicowej i w pobliżu dużych obiektów sportowych (powstająca Hala Gliwice – 16 tys. miejsc oraz Stadion Miejski – 10 tys. miejsc), a także gliwickiego lotniska, które będzie rozbudowane. Gliwice to miasto studenckie – tylko na Politechnice Śląskiej uczy się i pracuje ponad 30 tys. osób. Miasto dynamicznie się rozwija, a wraz z rozwojem przybywa firm i przedsiębiorstw zatrudniających setki pracowników. Przykładem może być gliwicka strefa ekonomiczna, która zatrudnia obecnie ok. 17 tys. ludzi.

 

 

wizualizacje: Pracownia Projektowa „STUDIO QUATTRO” z Katowic
źródło: Urząd Miejski w Gliwicach

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here