materiał wyborczyspot_img
spot_img
spot_img

Alergeny w domu – jakie objawy alergii mogą świadczyć o problemie?

spot_img

W naszych domach są różnorodne alergeny. Oprócz kurzu i roztoczy, mogą docierać do nas także zanieczyszczenia z zewnątrz, które będą powodować nieprzyjemne objawy. Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla objawów alergii? Jak można sobie poradzić z różnorodnymi alergenami, które znajdują się w naszych czterech ścianach? Podpowiadamy!

Jakie alergeny są w domu?

W naszych mieszkaniach i domach gromadzi się kurz. To najczęściej spotykany alergen, którego trudno się pozbyć. Tak naprawdę jedynym sposobem jest regularne sprzątanie. Jednak należy pamiętać o tym, że odkurzanie i powierzchowne przecieranie półek nie jest rozwiązaniem. Musimy pozbywać się kurzu także z trudniej dostępnych miejsc. Zbiera się on na firanach, karniszach, pod łóżkiem, na wysokich meblach i w środku szaf. 

Oprócz kurzu w domach są także roztocza. Regularnie wietrząc mieszkanie, wpuszczamy pyłki drzew i traw. Do tego – głównie w sezonie grzewczym – dochodzi zanieczyszczone powietrze, zawierające zdecydowanie zbyt wysokie stężenie szkodliwych pyłów. Warto wietrzyć mieszkanie, ale przed otwarciem okien należy sprawdzić, jaka jest aktualna jakość powietrza w mieście. Jeśli wpuścimy do domu mocno zanieczyszczone powietrze, nie możemy mówić tu o prozdrowotnym działaniu wietrzenia mieszkania lub domu. 

Jakie objawy alergii mogą świadczyć o pojawieniu się alergenów w domu?

Najpopularniejszym objawem alergii jest kichanie. Czujemy kręcenie w nosie, kichamy raz za razem. Oprócz tego może pojawić się drapanie w nosie i gardle, kaszel, a nawet duszenie się. Ostatni z objawów najczęściej towarzyszy alergikom, którzy są mocno uczuleni np. na kurz czy pyłki. Dotkliwym i nieprzyjemnym objawem jest także pieczenie oczu. Może pojawić się również łzawienie oraz zaczerwienienie. 

To jednak nie wszystkie objawy alergii. Są one widoczne na pierwszy rzut oka, ale z czasem – jeśli jesteśmy zbyt długo narażeni na alergeny – pojawia się też nieustępujące zmęczenie, osłabienie organizmu oraz obniżenie odporności. Warto więc pozbywać się alergenów z domu i oddychać czystym powietrzem. Jak to zrobić?

Jak pozbyć się alergenów z domu?

By pozbyć się kurzu i roztoczy, należy regularnie sprzątać. Odkurzanie, ścieranie kurzy i mycie podłóg to jeszcze nie wszystko. Wspomnieliśmy już o praniu firan oraz zaglądaniu do trudniej dostępnych miejsc. Musimy także wietrzyć pościel. Po wyjściu z łóżka najlepiej go nie ścielić, tylko dać materacowi oddychać. Możemy przewiesić kołdrę przez zagłówek łóżka, albo na suszarce na pranie. 

Pozbycie się pyłków i zanieczyszczonego powietrza nie jest takie łatwe. W tym celu może nam się przydać oczyszczacz powietrza Dyson, który wciąga zanieczyszczone powietrze, przepuszcza je przez specjalne filtry, które wyłapują szkodliwe cząsteczki oraz alergeny i wypuszcza czyste powietrze, którym możemy oddychać pełną piersią. Jeśli jesteśmy alergikami, warto mieć Dyson oczyszczacz powietrza. Opinie użytkowników mówią jasno: dzięki oczyszczaczowi powietrza większość objawów alergii mija, a oddychanie jest przyjemniejsze.

nasze portale

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,141ObserwującyObserwuj
spot_img

Ostanie artykuły