Czerwone, żółte, pomarańczowe. Wszędzie ich pełno. Każdego dnia spadają kolejne. Liście są nieodłącznym elementem jesieni. Pamiętając o obowiązku ich usuwania, choćby ze względów bezpieczeństwa, ZDM niemal każdego dnia, w każdym zakątku miasta prowadzi ich zbiórkę.

Jednocześnie, coraz częściej, organizacje i stowarzyszenia prowadzące kampanie ekologiczne apelują do samorządów o pozostawianie liści, tam gdzie to możliwe na przykład na trawnikach ze względu na to, że stanowią one naturalną ochronę przed mrozem dla gleby i korzeni roślin, a nadto są domem dla licznych organizmów.

– Oczywistym jest, że pozostawienie liści na chodniku może stanowić zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza osób starszych, dla których istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia. Niezaprzeczalnym natomiast jest to, że liście pozostawione w zieleńcach pasów drogowych mogą zdziałać więcej dobrego niż złego. Liście na trawnikach to nie śmieci. Dlatego z tych miejsc zbieramy je, ale nieco rzadziej – komentuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

źródło, fot.: ZDM w Gliwicach

1 KOMENTARZ

  1. A dlaczego ZDM dopuszcza do zarastania chodników trawskiem ? Szczególnie tych z kostki brukowej. Czas wyjąć ręce z kieszeni i do roboty.
    A wodociągi niech się biorą za czyszczenie gulików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here