Na najbliższej sesji Rady Miasta Gliwice, która odbędzie się w czwartek (16 czerwca) odbędzie się głosowanie w sprawie udzielenia finansowego wsparcia na odbudowę fragmentu zabytkowego muru otaczającego kościół pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej w Gliwicach.

Kościół św. Bartłomieja to jedna z najstarszych świątyń w mieście. Obiekt i otaczający go mur są wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Odbudowa muru to kolejny etap kompleksowej renowacji zabytkowego kościoła. Prace nad rekonstrukcją i konserwacją budynku rozpoczęły się w 2009 roku. Dotychczasowe remonty sfinansowano ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu Miasta Gliwice w wysokości ok. 430 tys. zł. Udział w finansowaniu prac miał też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

 

foto: bartlomiej-gliwice.pl

74 KOMENTARZE

 1. Place zabaw a raczej ich brak to bardzo istotny
  Problem miasta. Ale to w poszczególnych dzielnicach miasta należy do lokalnych rad dzielnicy spółdzielni ROM-ów. I tu sprawdza się powiedzenie jak kto dba Tak ma. …..!

 2. moze pierw poznaj tego księdza co opiekuje sie tym kościolem/zabytkiem a potem wyrażaj swoje zdanie , a tak naprawde nigdy nie popełniles błedu? ksiądz tez człowiek 🙂

 3. Co za wąskie horyzonty, a kto jest właścicielem tego kościoła UM czy parafia podlegajaca Watykanowi? Czarni budują świątynie na ziemi otrzymanej z gruntów miejskich i przechodzi ona na czyją własność? To niech sami siebie czarni utrzymują i remontują. Dlaczego inne wyznania kupują lokale i je sami utrzymują. Najlepiej pchać w d…. czarnym

 4. To najstarszy zabytek w mieście. Dla mniej zorientowanych w 1232 roku Templariusze położyli pod fundamenty kamień. Kościół ma piękna historię! Polecam poczytać tym, którym wiedza ogranicza się do znajomości lokalizacji hipermarketów!!
  Więc jako cenny zabytek miasto ma nawet obowiązek do renowacji i konserwacji zabytku. Powiedzenie, że miasto wesprze jest dużym uproszczeniem! A w Krakowie czy Warszawie zabytkowe Kościoły ???? Również remonty finansowane Z budżetu miasta.
  Bez względu na układ polityczny! To samo z Teatrem !!! Kolejny Skandal !

 5. Co nie zmienia faktu że kasa na remont tego” duchowo-kulturowego” zabytku powinna spłynąć z episkopatu ponieważ ten niesamowicie “niezbędny” składnik kultury jest najbogatszą instytucją w Polsce

 6. Jacek Wyganowski a ja jestem przeciwny przeciwnikom niedotowania kościoła. Zrozumcie wreszcie że Kościół Katolicki ukształtował nasze państwo i kulturę. Usunąć Kościół to tak jakby amputować narodowi Polskiemu nogę i stawiać do wyścigu sprinterskiego z innymi narodami. ZROZUMCIE ŻE TO NIEZBĘDNY SKŁADNIK NASZEJ KULTURY. Nawet jeśli Kościół nie jest dla was wartością duchową, to nie przestaje być wartością kulturową, co determinuje 1000 letnia tradycja. Żeby pojąć wagę tych słów, czyli przede wszystkim jak duży udziału w kształtowaniu naszej kultury, państwa, a nawet rzeczywistości ma Kościół, wystarczy chwilka zastanowienia, poobserwowania otoczenia, jakie obyczaje/zachowania są dla nas naturalne, na co nie zwracamy wręcz uwagi, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, w jakiej rzeczywistości czujemy się dobrze, oraz skonfrontować to np z kulturą islamską, czy w takiej rzeczywistości czulibyśmy się dobrze/swobodnie, oraz zalecam zapoznanie się z podstawami historii Polski.

 7. Ja bym zaczął od montażu monitoringu wokół kościoła i włączenia go do miejskiej sieci monitoringu, bo na nic zdadzą się ogromne nakłady finansowe jak zaraz przyjdzie jeden z drugim “artystą” od pięciu boleści i zepsuje cały efekt, żeby nie napisać inaczej. A takie incydenty już miały miejsce niestety 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here