SixSilver Jubiler Gliwice

Rozpoczynają się prace budowlane na dawnych terenach rekreacyjnych kopalni Sośnica. Powstanie tam Dom św. Jacka. Rewitalizacja lokalnego centrum kultury i integracji społecznej jest prowadzona przez Parafię św. Jacka. Przy ul. Przedwiośnie 3, w miejscu restauracji i hoteliku należących w przeszłości do kopalni węgla kamiennego w Sośnicy zostanie utworzony dom kultury, placówka duszpasterska oraz oddział Caritas.

Parafia św. Jacka w 2006 roku odkupiła nieruchomość należącą do Skarbu Państwa od Miasta Gliwice ze specjalną, 80-procentową bonifikatą (w mieście na prawach powiatu własnością Skarbu Państwa gospodaruje prezydent miasta).

hop

Przez lata starano się pozyskać środki na odnowienie budynku. Koszt utworzenia lokalnego centrum integracji i usług społecznych jest szacowany na blisko 6,5 mln zł. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa. Obecnie, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i dokonaniu uzgodnień, rozpoczynają się prace. Budowa zajmie około półtora roku.

Autorami projektu są duszpasterze i parafianie kościoła św. Jacka w Sośnicy. Budynek, który zostanie przekształcony w Dom św. Jacka, znajduje się za muszlą koncertową, odnowioną przez parafię i wykorzystywaną jako miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak trzy edycje Polish Happy Jazz Fest. Projektowany dom kultury również będzie miejscem otwartym dla mieszkańców i przyjezdnych. Oba budynki stworzą kompleks kulturalny.

W Domu św. Jacka będzie prowadzona między innymi świetlica środowiskowa i klub seniora. Planowane są lekcje gry na instrumentach dla dzieci, wystawy plastyczne, koncerty i warsztaty. W obiekcie powstanie także izba upamiętniająca górnicze tradycje dzielnicy Sośnica oraz biblioteka, przede wszystkim z literaturą katolicką. W ramach parafialnej placówki Caritas najbiedniejszym będzie udzielana pomoc charytatywna. W Domu św. Jacka będzie także prowadzona działalność katechetyczna i spotkania parafialnych grup religijnych.

hopijedziesz

66 KOMENTARZE

 1. Maria Michałowska Bardzo dziękuję za racjonalne , merytoryczne i jakże kulturalne podejście do tematu. Mam nadzieję, że kiedyś, jak już pani dojrzeje do przyjmowania wiedzy i racjonalnej analizy faktów, oraz podstawowego zagadnienia matematycznego jakim jest odejmowanie . Wtedy jako prawdziwa chrześcijanka, miłująca bliźniego swego jak siebie samego ( naprawdę dobrze się to czyta, ilość epitetów też niczego sobie) zrozumie, że tu nie chodzi o to co jakiś ksiądz robi, tylko o to co miasto robi sprzedając poniżej swojej wartości grunty wybranym instytucjom ( jest to korupcja) . Niestety tymi wybranymi instytucjami okazuje się być prawie zawsze kk. więc jednak proponuję czytać i rozumieć , a nie przedstawiać swoje ego i jego walory. A co do opieki okulistycznej , również pani się myli. I nie życzę pani , ani nikomu innemu , by w tym mieście cokolwiek wpadło do oka i stwarzało realną szansę na utratę wzroku, bądź uszkodzenie oka. Nie życzę również żadnego innego wypadku związanego ze wzrokiem. To z tego powodu, że niestety nie jest tak jak szanowna pani pisze. w takim wypadku niestety tak pani , jak i każdy inny mieszkaniec musi udać się do Rudy Śląskiej,Rybnika, Chorzowa lub Bytomia. Jeżeli chodzi o zdjęcie , to proszę sobie wyobrazić, że jest ono wyrazem żałoby. Szkoda, że właśnie tak przedstawia się prawdziwy chrześcijanin na forum publicznym. Natomiast czytanie ze zrozumieniem naprawdę na sens , tylko trzeba się go nauczyć.

 2. Arletta Kurzawska mam w du**) te wszystkie durne komentarze, a zwłaszcza twoje urojenia, na głupich szkoda czasu, a ty najpierw zrób cokolwiek dla innych, a później produkuj się dalej i publicznie wylewaj swoje żale – z chamstwem nie prowadzi się dialogu, bo chamstwo jest silniejsze i zawsze wygra, a jeśli już chcesz komentować i wszystkich innych uczyć czytania, pouczać, uczyć rozumienia, to najpierw upewnij się ile nasz ksiądz zrobił i robi dla innych ludzi, dla dzieci niepełnosprawnych, nie chowaj twarzy za psem, tylko pokaż swoją, taka oświecona, oczytana, a nie wiesz że (Face-book to książka twarzy) a ty nawet nie jesteś człowiekiem, tylko psem… Wstyd… Tylko nieudacznicy, nie zhańbili się pracą, nic nie wiedzą, ale pierwsi wypisują bzdury, sami nic nie osiągnęli, żyją na koszt innych i wszystkich krytykują…. niczego nie muszę czytać i dowiadywać się z Facebooka, bo mieszkam 100 m. od miejsca tej budowy i od bardzo dawna wszystko wiedziałam od osoby kompetentnej, a nie z tych wszystkich urojonych domysłów… Miasto nie daje ani jednego grosza, ani jeden grosz z twojej kasy, ani niczyjej innej tutaj nie pójdzie, a na miejsce w tym mieście trzeba było sobie zapracować, a nie wszystkich obwiniać za swoją nieudolność, ja jestem człowiekiem, logicznie myślę, nie chodzę w sutannie, nie przesiaduję na ołtarzu… Jeśli zabrakło tobie miejsca w tym mieście, to w Sośnicy od 30 lat stoją dwa nigdy nie dokończone bloki, ruiny, w sam raz dla ciebie, rusz swój psi tyłek, może miasto sprzeda ci je z 80% zniżką… Wszyscy są ślepi i nie widzą tych zmurszałych, rozsypujących się ruin, ale gdyby tak ksiądz to kupił i zorganizował dom opieki dla chorych, samotnych i opuszczonych, niepełnosprawnych dzieci, to pierwsza szczekała byś swoim zatrutym jadem… Ja mam swoje miejsce w tym mieście, zapracowałam na nie, mam dostęp do przychodni, do wszystkich lekarzy, mam dostęp do okulisty i popieram inicjatywę naszego Księdza Proboszcza…

 3. Maria Michałowska Proponuję przeczytać uważnie komentarze, pomyśleć i zwrócić uwagę, na to że grosz i to nie jeden już poszedł. Naprawdę czytanie ze zrozumieniem ma przyszłość., tylko trzeba się go nauczyć.

 4. Ludzie wtf? Wszyscy hejtuja! Wcześniej była ruina zle teraz coś budują zle! Czy zabrali z waszego konta bankowego pieniądze na budowę? Bo u Mnie saldo się zgadza. Niech budują w niczym wam to nie bedzie przeszkadzać a dzięki temu powstanie jakiś nowy obiekt.

 5. Iluzja Metropolii to wybierz inną trasę, najlepiej przez dopalacze i narkotyki, a wtedy na pewno, będziesz miał lekkie doświadczenie

 6. Arletta Kurzawska z twojej kasy ani jeden grosz na to nie pójdzie, proponuję przyjść do naszego Proboszcza, szczerze porozmawiać na ten temat, a nie robić bzdurne domysły, zgadywać i wypisywać wymyślone głupoty… Jeśli nie mieszkasz w Sośnicy, to nie klep jęzorem po próżnicy..

 7. Czytam te wasze wszystkie bzdurne wypociny i powiem tak – W moim życiu już widziałam i słyszałam bardzo dużo, ale to jest obrzydliwe, wy nie macie zielonego pojęcia na temat tej budowy, a wypisujecie same bzdury, że aż mam wielkie obrzydzenie do was, jako do ludzi… To prawda – ten kto nic nie wie, zawsze jest najmądrzejszy na świecie i wie wszystko najlepiej, bo wszystko to co złe mierzy swoją miarą, dopasuje według siebie i swojego myślenia…. Powinniście wszyscy na kolanach przeprosić naszego Księdza Proboszcza, bo uratował wasze rodziny, waszych mężów, synów, zięciów i wnuków.. gdyby nie On, to wasi Wspaniali panowie (i nawet ci co teraz tutaj wylewają swoje krwawe wypociny) korzystali by z dobrodziejstw importowanych dziwek, wydając grube pieniądze w ekskluzywnym, zagranicznym burdelu, który miał powstać na miejscu tej Cudownej, straszącej swoim wyglądem ruiny, pełnej duchów, wampirów i upiorów… A ci co teraz najwięcej pier***) pierwsi będą pchać swoje nienażarte dupska na darmowe wyżerki w czasie Wigilii, Świąt Wielkanocnych, dnia kobiet i innych dat… a wasze dzieci i wnuki będą miały miejsce, bo wy przez wpisywanie wymyślnych bzdur na fb, nie macie czasu zająć się swoimi dziećmi… ktoś nimi się zajmie i z nudów nie będą ćpać, kraść, napadać na ludzi i.t.d.. bo będą miały gdzie się podziać… Gdzie wy wszyscy tacy oświeceni i najmądrzejsi byliście, gdy przez ponad 20 lat ten ohydny szkielet starego Neptuna straszył ludzi swoim wyglądem, dlaczego dopuściliście do tego, żeby zniszczyć tak wspaniałe dzieło…???.. Strach było przejść obok niego… Jesteście pozbawieni człowieczeństwa, nie widzicie ludzi starszych, samotnych, schorowanych i opuszczonych, nie widzicie niepełnosprawnych dzieci… jesteście głusi, ślepi i durni, ale do oceniania innych, krytyki i wpisywania bzdur zawsze pierwsi… Nie jestem fanatyczką, nie wciskam też wszystkich księży do jednego wora, ale bardzo cieszę się z tej budowy, bo doskonale wiem co będzie w tym budynku i popieram decyzję naszego Wspaniałego Księdza Proboszcza … Bardzo dziękuję Księdzu za Wspaniałą inicjatywę, bo ludzi już nie ma, w tak wielkim mieście można umrzeć w samotności i nawet nikt uwagi na to nie zwróci… ja też będę korzystać z tego..

 8. Urszula Keczma kto jak nie kler
  Czarna mafia na wszystko ma upusty
  Żygać się już chce na ich przyzwolenia upusty odpusty nie karalność np. Za pedofilie
  Qurwa ile można !!!!!

 9. Rozumiem, ze w rym osrodku bedzie propagowana nauka Jarka, wskrzeszany bedzie nacjonalizm i pielegnowana ksenofobia. Szkoda, ze nie bedzie to normalne miejsce. Jeszcze bardziej szkoda, ze za publuczne pieniadze.

 10. Jakaś duża Hala klimatyzowana gdzie z dziećmi można pójść żeby bawiły się oczywiście wstęp darmowy przecież Gliwice to bogate miasto

 11. Bartosz Białas uroczy kawalerze,, przeczytaj komentarze, przemyśl. poddaj głębokiej analizie , a następnie zweryfikuj swoją opinie, lub zostaw ją dla potomnych, gdyż świadczy ona jedynie o twoich wzlotach intelektualnych.

 12. Irena Piątkowska Jak cię stać to dawaj, nikt nie zabrania opłacania ci czegokolwiek z własnej kieszeni. Natomiast nie uzurpuj sobie prawa, do rozporządzania pieniędzmi wszystkich podatników. A tłumaczenie korupcji i ograbiania ludzi z ich pieniędzy, tym , że inni coś robią gorzej więc tak nie jest jeszcze tragicznie , nadaje się do piaskownicy. Tutaj piszemy o niegospodarności i korupcji władz miasta a nie o latającym marszałku. I nic nie zmieni tego , że mieszkańcy znów zostali okradzeni! Tak bo to jest grabież naszego wspólnego mienia!

 13. Jak idzie na taki cel to jestem za a nie na prywatne loty marszałka a w grunt i całą ruinę na którą miasto nie chciało dać złamanego grosza zainwestowali okoliczni mieszkańcy więc bzdury wypisujesz proszę poczytać o projekcie a potem się wypowiadać

 14. O ile dom kultury jest świetnym pomysłem o tyle mam obawy że nie będzie otwarty na szeroko określoną kulturę, czytając że biblioteka znajdująca się w tym budynku będzie “przede wszystkim z literaturą katolicką”… Dbajmy o Nasze ale bądźmy także otwarci na inne kultury.

 15. Ludzie, nie ważne gdzie i za co, ważne że zniknęła ta rudera, a powstanie coś nowego. Założę się, że ci, którzy krytykują, też znaleźliby tam coś dla siebie. Ale jak znam życie, to nie skorzystają z czystej przekór, bo to kościół wykupił

 16. Irena Piątkowska Ależ droga pani , na to idzie nie tylko moja kasa, ale i pani i każdego podatnika. Otóż grunt sprzedawany nie jest według swojej wartości,( gdzie na wolnym rynku mógł być sprzedany za pełną swoją wartość. a za te pieniądze opłacona np całodobowa opieka okulistyczna), a zostaje sprzedany za jej ułamkową część – 20% . Więc strata dla miasta i dla każdego podatnika to raptem 80%. Tak to moje 80% straty. Tak to pani 80% straty! Tak to wszystkich podatników 80% starty, które można spożytkować na realne potrzeby mieszkańców. I tak sprzedaże gruntów kościołowi ze specjalną bonifikatą, to nic innego jak korupcja polityczna i odbieranie własności wszystkim obywatelom tego miasta , również państwa. I jest mi wstyd, że żyje w takim mieście , dla którego ważniejszym jest wsparcie najbogatszej instytucji na świecie, jaką jest kościół katolicki, a przy tym całkowite zaniedbanie obywateli i ich potrzeb .

 17. Jacek Wyganowski tego już nie wiem lecz wydaje mi się, że skoro powstaje coś dla dobra ludzi to chyba nieważne jest jak się udało

 18. Andrzej Sobota ja się bardzo cieszę że takie coś powstanie. Ale jakim prawem dostało 80% bonifikate. Jestem za tym żeby kościół integrował ludzi, szerzył dobrą nowinę i pomagał zagubionym, ale na takich samych zasadach jak każdy inny

 19. No Caritas zeczywiscir jest potrzebny i co druga niedziela będzie zbieranie na tacke na ,,ubogi,, caritas.Druga najbogatsza instytucja zaraz po Rydzyku

 20. Może dołożymy do tego jeszcze Katedrę na miejscu UM i wtedy z czystym sumieniem będę mogła modlić się o nowe, dobre i mądre władze dla tego miasta. Mam dość trwonienia moich podatków na rzeczy, które kościół sam sobie powinien organizować. Gdzie w tym mieście jest miejsce dla mieszkańca , który nie chodzi na co dzień w sutannie lub habicie? Miasto w którym nie ma nawet całodobowej pomocy okulistycznej , do najbliższej trzeba jechać co najmniej 15 km. Miasto w którym zamiast zorganizować coś dla mieszkańców , oddaje się kasę kościołowi katolickiemu. Wstyd.

 21. Większa pedofilia,odkupili ziemię za grosze ,basen zamknęli , porażka ci księża robią co chcą ,do roboty ich pognać ,oni wybudują ale za nasze pieniądze .

 22. Jacek Wyganowski jestem wierzący oraz jestem ministrantem odkąd pamiętam mieliśmy problem w parafii by różne grupy parafialne mogły się spotykać czy to na wigilii czy naprzykład na zbiórkach. Zawsze gdy ludzie wychodzą z kościoła to jest integracja bo są grupki ludzi gdzie rozmawiają sobie. Ksiądz Proboszcz który mnie zna od urodzenia starał się by dostać pieniądze z unii na rozbudowę. Zawsze mówi na koniec roku o stanie finansowym parafii. Stara się by ten dom był wsparciem chodzi na budowę pilnuje. Teraz każdy jest w stanie krytykować jak zawsze, a ja wiem jak to wygląda i wy też zobaczycie.

 23. Dom kultury

  ” placowka duszpasterska”?!?!
  Oddzial Caritas?? – no tak…kase dostali co prawda 10% obiecanek…to buduja…

  …” Parafia św. Jacka w 2006 roku odkupiła nieruchomość należącą do Skarbu Państwa od Miasta Gliwice ze specjalną, 80-procentową bonifikatą”…i wszystko jasne.

  Ale bonifikata dla mieszkancow przy zmianie wieczystej dzierżawy no to nie. To juz by bylo niesprawiedliwe.
  Ot takie. Standardy.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here