SixSilver Jubiler Gliwice

tygiel

Geodeci wytyczający pas drogowy pod budowę nowej inwestycji, porządkowanie terenu pod jej przebieg, jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, tak wyglądają pierwsze przygotowania do realizacji kolejnej części obwodnicy Gliwic.

Mowa o odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej, liczącym około 3,2 km. Trasa zostanie poprowadzona polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym.

Fragment zachodniej obwodnicy miasta będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątek stanowić będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką. W tych miejscach liczba jezdni zwiększy się do dwóch, a wszystko po to, aby usprawnić przejazd.

Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę około 600-metrowego odcinka ul. Rybnickiej. Powstaną nowe skrzyżowania z ulicami: Ku Dołom, ul. Kosów i przedłużeniem ul. Biegusa oraz około 7,5 km dróg serwisowo-gospodarczych. Pojawi się nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści, na których będą wyświetlane informacje drogowe, a także aktualne pogodowe. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę.

Kliknij w obrazek, żeby powiększyć

Budowę zrealizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM za kwotę ok. 82,6 mln zł. Inwestycja powstaje dzięki unijnemu wsparciu.  85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

28 KOMENTARZE

  1. Maciek Cylupa, po pierwsze się nie denerwuj, bo w obecnej 5 latce budowa nie jest planowana (brak finansowania w budżecie miasta). Po drugie to kolejny, jak co 5 lat, projekt. Po trzecie rondo, bo tam się ma łączyć obwodnica południowo-zachodnia dwupasmowa z dwupasmową obwodnicą Ostropy, rondem, bo jak wiadomo po rondach na DK88/DTŚ to najlepsze z najlepszych rozwiązań

  2. Piotr a czy przy nowo budowanej obwodnicy będą jakieś ścieżki rowerowe przy chodniku albo przynajmniej same chodniki? Cokolwiek, żeby się dało jakoś tam jeździć? Bo jeżdżę też trasą szutrową usytuowaną pod lotniskiem, a właśnie tam ma być poprowadzona obwodnica, w śladzie tej gruntowej ścieżki.

  3. Ul. Bielika nie bedzie miala wlaczenia do obwodnicy. I nie wiadomo, jakbedzie wygladal dojazd do drog technicznych, gdyz obecnie w sladzie ulicy Bielika nie ma sciezki rowerowej.

  4. Teraz nie, ale obawiam się, że po wybudowaniu obwodnicy mogą być ewentualne problemy. A w czasie budowy to wiadomo, nie będzie się dało jeździć rowerem

  5. Teraz jest jakiś problem? Jedziesz bielika i w prawo. Jeden zakręt, półtora kilometra drogi na oko i jesteś. Ja bardziej liczę na wygodniejsze połączenie z ligoty zabsrkiej.

  6. “Pojawi się nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.” – czyli będzie można bez problemu jeździć rowerem z Sikornika do dróg technicznych A4, Żernicy oraz do lotniska?

  7. Raczej przez dzielnicę Wójtowa Wieś, bo jak mi wiadomo to do Ostropy ta obwodnica w ogóle nie dochodzi…..

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here