Geodeci wytyczający pas drogowy pod budowę nowej inwestycji, porządkowanie terenu pod jej przebieg, jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, tak wyglądają pierwsze przygotowania do realizacji kolejnej części obwodnicy Gliwic.

Mowa o odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej, liczącym około 3,2 km. Trasa zostanie poprowadzona polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym.

Fragment zachodniej obwodnicy miasta będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątek stanowić będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką. W tych miejscach liczba jezdni zwiększy się do dwóch, a wszystko po to, aby usprawnić przejazd.

Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę około 600-metrowego odcinka ul. Rybnickiej. Powstaną nowe skrzyżowania z ulicami: Ku Dołom, ul. Kosów i przedłużeniem ul. Biegusa oraz około 7,5 km dróg serwisowo-gospodarczych. Pojawi się nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści, na których będą wyświetlane informacje drogowe, a także aktualne pogodowe. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę.

Kliknij w obrazek, żeby powiększyć

Budowę zrealizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM za kwotę ok. 82,6 mln zł. Inwestycja powstaje dzięki unijnemu wsparciu.  85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

28 KOMENTARZE

  1. Maciek Cylupa, po pierwsze się nie denerwuj, bo w obecnej 5 latce budowa nie jest planowana (brak finansowania w budżecie miasta). Po drugie to kolejny, jak co 5 lat, projekt. Po trzecie rondo, bo tam się ma łączyć obwodnica południowo-zachodnia dwupasmowa z dwupasmową obwodnicą Ostropy, rondem, bo jak wiadomo po rondach na DK88/DTŚ to najlepsze z najlepszych rozwiązań

  2. Piotr a czy przy nowo budowanej obwodnicy będą jakieś ścieżki rowerowe przy chodniku albo przynajmniej same chodniki? Cokolwiek, żeby się dało jakoś tam jeździć? Bo jeżdżę też trasą szutrową usytuowaną pod lotniskiem, a właśnie tam ma być poprowadzona obwodnica, w śladzie tej gruntowej ścieżki.

  3. Ul. Bielika nie bedzie miala wlaczenia do obwodnicy. I nie wiadomo, jakbedzie wygladal dojazd do drog technicznych, gdyz obecnie w sladzie ulicy Bielika nie ma sciezki rowerowej.

  4. Teraz nie, ale obawiam się, że po wybudowaniu obwodnicy mogą być ewentualne problemy. A w czasie budowy to wiadomo, nie będzie się dało jeździć rowerem

  5. Teraz jest jakiś problem? Jedziesz bielika i w prawo. Jeden zakręt, półtora kilometra drogi na oko i jesteś. Ja bardziej liczę na wygodniejsze połączenie z ligoty zabsrkiej.

  6. “Pojawi się nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.” – czyli będzie można bez problemu jeździć rowerem z Sikornika do dróg technicznych A4, Żernicy oraz do lotniska?

  7. Raczej przez dzielnicę Wójtowa Wieś, bo jak mi wiadomo to do Ostropy ta obwodnica w ogóle nie dochodzi…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here